האם אפשר להסתדר ללא עורך דין בבית המשפט?

השימוש בעורך דין הפך בשנים האחרונות לאחד השימושים הפופולריים במדינות המערב, הוא משמש כמובן לייצוג בבתי משפט, לכתיבת צוואות, ליישוב סכסוכים ולעוד מגוון רחב של שירותים. השימושים הללו הפכו לרלוונטיים אל מול מגוון מוסדות, בין אם מדובר בהסדרי חוב אל מול בנקים או הוצאה לפועל ועד לייצוג אל מול חברות הביטוח בשל מגוון מקרים. עם זאת ישנם כאלו המבקשים לבצע את הפעולות הבירוקרטיות בצורה עצמאית, בין אם בכתיבת מכתבים אל הגופים שציינו ובין אם על ידי ייצוג משפטי. ושל כך נשאלת השאלה האם אפשר להסתדר ללא עורך דין? כדי לענות על כך פנינו אל https://findmyspot.org/

כתבי הגנה ותביעות קטנות?

ניתן לומר כי ישנן פעולות בהן ניתן "לדלג" על שירותיו של עורך דין, עם זאת חשוב לדעת כי אי הכרה באופי התנהלות בית המשפט עלולה להביא לתוצאות לא רצויות כלל. כך למשל כתיבה כתב הגנה יכולה להתבצע על ידי כל אזרח, אך היא כדאית בעיקר כאשר מדובר בתביעות קטנות ובנושאים כמו תביעות עבודה או תביעות דיבה. כתיבת כתב הגנה צריכה להתחשב בפונים ובאנשי הדין המייצגים של התובע, כאשר כתב ההגנה יכלול 3 עותקים ופירוט מדויק של מקרה התביעה. כמו כן חשוב לדעת כי שליחת כתב הגנה לא תאוחר משלושים יום מקבלת כתב התביעה, כל איחור או חוסר פירוט בכתב ההגנה עלול להיות בעוכריו של הנתבע.

כן ייצוג או לא ייצוג?

חשוב לדעת כי כאשר מדובר בסוגים שונים של תביעות, ניתן יהיה לבצע ייצוג בצורה עצמאית בין אם מדובר בדיני משפחה ובעוד תביעות קטנות אחרות. עם זאת ייצוג עצמאי עלול לשאוב לא מעט זמן מטעם הנתבעים, בין אם בשל למידת החומר לפרטי פרטיו כולל ערכאות שונות ורלוונטיות למהות התביעה ובין אם בשל הכרה  מעמיקה בחוקים הרלוונטיים. לכן האם התשובה לשאלה "האם אפשר להסתדר ללא עורך דין בבית המשפט" יכול להיענות בחיוב, אך חשוב לדעת כי ייצוג הולם כזה שלא רק מודע לרזי המשפט אלא גם ביכולות ייצוג מרשימות יעזרו בהליך משפטי הוגן ובהוצאת צדקו לאור. לכן במקרים של כתיבת כתב הגנה בלבד, מומלץ להיעזר רק בשלבי הכתיבה בעורך דין. אך בכל הקשור לייצוג בתיקים מורכבים, מומלץ להשאיר את העבודה לאנשי המקצוע.