הגורם המפריע לזוגיות מוצלחת

הזוגיות הראשונה בהיסטוריה שיקפה את מה שעתיד להתרחש במערכות זוגיות הבאות ואת הקושי שעומד בפני כל בני זוג בעת שהם באים בברית הנישואין או בכל צורה של קשר מחייב בין שני בני אדם. כבר בסיפור ההיסטרי ההוא, חווה מצאה דרך כביכול מאחורי גבו של אדם כדי לשכנע אותו לאכול מעץ הדעת כפי שהיא חפצה שיעשו למרות האיסור הברור של האלוהים. ברור שעבור רבים זהו רק סיפור אלגורי אבל הוא ממחיש את האתגר הניצב בין שני בני אדם בבואם להקים מערכת משותפת.

בעלי חיים, אצלם כל סוגי מערכות הקשר הינם משהו המוטבע בטבע שלהם.  כללי ההתנהלות מוכתבים מראש ומתקיימים באופן ברור אצל כל אחד מהמינים. ישנם מינים שמערכת הקשר הינה אך ורק עבור רבייה ואפילו מוות של הזכר ברגע שהשלים את תפקידו כמו אצל גמל שלמה, ועד למערכת חיים מונוגמית כמו אצל הפינגווינים וכל סוגי מערכות הקשרים שביניהם.

אותה תקלה זוגית שאירעה בין אדם וחווה מלווה אותנו מאז ועד היום. התעלומה על הדרך לקיים זוגיות ארוכה ומוצלחת הינה אולי התעלומה המאתגרת ביותר בקרב בני האדם. אין ספור מומחים, ספרים וסרטים ניסו לקבוע שיטות שונות ומשונות שבאמצעותם יכול האדם לקיים מערכת זוגית מוצלחת, אולם המציאות מראה שיותר ויותר אנשים מתקשים לקיים מערכת זוגית מוצלחת ובפתח שנת 2021 הסטטיסטיקה מראה שכמעט חמישים אחוז ממערכות היחסים מסתיימות בגירושין ויותר מכך פחות ופחות אנשים נכנסים למערכת יחסים זוגית. 

אז מהו הסוד לקיום מערכת יחסים מוצלחת? יהיה זה יומרני למדי לחשוב שניתן לקבוע באופן חד משמעי מה עובד. אהבה נעלמת עם השנים או כמו המשפט הידוע -'כשהבעיות נכנסות מהדלת האהבה יוצאת מהחלון'. ילדים משותפים כבר מזמן חדלו להיות גורם מאחד עבור מערכות יחסים. בנייה אישית של בני הזוג מהווה בסיס בתחילת הקשר אך כאשר שניהם או אחד מהם מגשים את עצמו הם מוצאים את עצמם בריק השובר את הקשר. למרות כל האמור, ניתן למצוא אור בקצה המנהרה. במידה ולפחות נמצא את הסיבה, הגורם המפריע, לקיים את מערכת הקשר. חוכמת הקבלה מלמדת אותנו שהשורש המפריד בין בני אדם הוא האגו. כלומר אותו DNA פנימי הדוחף את האדם לדאוג לעצמו על חשבון הזולת. לימוד כיצד להתעלות מעל האגו כפי שמלמדת חוכמת הקבלה יבטיח לכולם מערכת זוגית מוצלחת ויותר מכך מערכת חיים חברתית מוצלחת.