העבודה הכי טובה שתוכלו למצוא

בואו נתחיל עם מספר ביטויים אופייניים לאנטישמיים בעולם כולו: "מקנאים ביהודים בגלל כספם", "היהודים גורמים מחלות", "היהודים משתמשים בדם נוצרי לאפיית מצות", "היהודים שולטים בעולם" ועוד. שימו לב שחלק מהטענות של האנטישמים כבר לא מוזכרות היום, כמו עניין הדם במצות, ואילו טענות אחרות מחזיקות מעמד כבר מאות אלפי שנים. עוד צריך לראות שחלק מהטענות הן באופן בולט לא נכונות, שוב עניין שימוש בדם לאפיית מצות, אבל רוב הטענות הן סבירות וכאן נולד הקושי המרכזי שעליו נפלו דורות של מלומדים יהודים ושאינם יהודים. הניסיון להפריך את טענות האנטישמים, מה שנקרא בעת החדשה "מאבק באנטישמיות" נוחל כישלון חרוץ שוב ושוב בלי קשר לשיטה שבה ניסו להשיג את המטרה הזו.

בואו ניתן מספר דוגמאות לפעילות כזו במסגרת מה שנקרא "מאבק באנטישמיות" מהזמן האחרון. הפעילות הראשונה היא של הליגה נגד השמצה שדגמה 53 אלף בני אדם מ-102 מדינות והציגה שאלות המבוססות על סטריאוטיפים ביחס ליהודים, משפטים דומים לטענות שהובאו בפסקה הקודמת. האמת שאף אחד לא ייפול מהכיסא בזמן קריאת תוצאות הסקר אבל לפני כל דבר אחר שימו לב לנתון הבא: 74% ממי שענה לסקר מעולם לא פגש יהודי!  לגבי שאר הנתונים שנאספו בסקר, קשה להגיד שאיזשהו נתון יפתיע אדם הקורא את העיתונות היומית. דוגמא שנייה היא של פעילות ממשלתית, במקרה הזה של מדינת ישראל, אבל עוד מדינות מקיימות פעילויות כאלה, ובמסגרתה פועל מה שנקרא "משרד התפוצות" ששם לו למטרה לפעול למיגור האנטישמיות בעולם, לא פחות.

אוצר הבדיחות היהודי הוא תמיד מקום טוב לתובנות, אז תשמעו בדיחה: פרנסי עיירה בפולין שכרו יהודי לעמוד בכניסה לעיירה ולהודיע לכולם כאשר המשיח יגיע. שאלו את היהודי, איך העבודה? אמר להם: השכר לא משהו אבל זו עבודה לכל החיים. אז בכל פעם שאתם שומעים על סקר שמטרתו להבין האם האנטישמיות בעליה (היא אף פעם לא בירידה) או שמעתם שאיש חשוב באקדמיה עוסק בחקר האנטישמיות החדשה (הישנה לא הייתה מספיק טובה?) יש לפניכם מקרה כזה כמו היהודי ההוא בבדיחה: עבודה של כלום אבל לכל החיים כמו שמסבירים בני ברוך